Sikkens Quality Time

Państwa zdrowie jest dla nas priorytetem

Rozwiązania dla sektora medycznego


Rozwiązania dla sektora medycznego "Służba Zdrowia" łączy innowacyjne produkty z inteligentną strategią doboru kolorów i doskonałym serwisem. W ten sposób marka Sikkens wspiera firmy wykonawcze, architektów i projektantów w przygotowaniu i realizacji projektów w sektorze zdrowia i opieki we wszystkich aspektach technicznych, estetycznych i administracyjnych.

» Broszura „Służba Zdrowia”

Produkty i serwis dla sektora służby zdrowia

Scan – program dla służby zdrowia

Koncepcja Sikkens Healthcare łączy innowacyjne produkty z inteligentną strategią kolorów i doskonałym serwisem. Aby niezawodnie wspierać firmy wykonawcze, architektów i projektantów w przygotowaniu i realizacji projektów w sektorze zdrowia i opieki, Sikkens stworzył autorski program SCAN:

 1. Serwis – kompleksowe rozwiązania
 2. Kolor – specjalistyczna kolorystyka i jej właściwy dobór
 3. Analiza – fachowa, funkcjonalna, estetyczna
 4. Nowość – projekty badawcze i nowe produkty

Alpha Sanoprotex - Antybakeryjna farba skuteczne zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jednym z flagowych produktów rozwiązania Sikkens Healthcare jest Alpha SanoProtex. To wynik zaawansowanych prac badawczych i licznych testów działania. To niezawodna farba, którą zostało pomalowanych wiele szpitali, klinik, domów spokojnej starości.

Alpha SanoProtex

Właściwości produktu i zalecane miejsca stosowania:

 • Produkt zapobiega rozwojowi różnych bakteryjnych zarazków, takich jak oporne na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Enterococcus hirae.
 • Produkt może być wielokrotnie czyszczony/zmywany (1. klasa odporności na szorowanie na mokro wg DIN EN 13300), zachowując trwałe działanie bakteriobójcze.
 • Produkt nie przyjmuje zanieczyszczeń. Powierzchnia nie wybłyszcza się przy obciążeniu mechanicznym.
 • Nakładanie powłoki malarskiej przy użyciu pędzla, wałka lub metodą natrysku hydrodynamicznego.
 • Produkt jest zalecany do stosowania w pomieszczeniach terapeutyczno-zabiegowych, izbach przyjęć pacjentów oraz w obszarach ogólnodostępnych.

Pozostałe produkty do sektora służby zdrowia

Oprócz głównego produktu, Alpha SanoProtex, marka Sikkes posiada w swojej ofercie szerokie portfolio specjalistycznych produktów dostępnych w ramach oferty Służby Zdrowia. Pozwala to wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dostosowane do specyficznych wymagań branży medycznej.

Poniżej kluczowe produkty, szczególnie dedykowane projektom realizowanym w sektorze służy zdrowia:

 • Dyspersyjne farby wewnętrzne z rodziny Alphacron SF – zalecane do stosowania w pomieszczeniach ogólnodostępnych i w gabinetach personelu medycznego.
 • Alpha Green Sil SF – farba mineralna zapobiegająca powstawaniu pleśni. Jej powłoka idealnie reguluje wilgotność muru. Zalecana na podłoża mineralne w pomieszczeniach ogólnodostępnych, gabinetach personelu medycznego, gabinetach terapeutycznych i zabiegowych.
 • Redox BL Multi Primer – szczególnie przydatne do powlekania drzwi, listew ościeżnicowych i poręczy w pomieszczeniach medycznych.
 • Wapex 660 – wodna, dwuskładnikowa farba epoksydowa do malowania podłóg i ścian szczególnie narażonych na obciążenia mechaniczne. Dzięki możliwości odkażania powierzchni nią powleczonych, zalecana w salach operacyjnych, pracowniach rentgenowskich, a także we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest całkowita dekontaminacja.

Program doboru farb w sektorze służby zdrowia

Obszary ogólnodostępne

Korytarze, recepcje, poczekalnie, pomieszczenia gastronomiczne

Aby uniknąć emocjonalnego stresu i złego samopoczucia fizycznego,atmosfera w poczekalniach, korytarzach powinna działać kojąco, przyjemnie i odprężająco. Otoczenie powinno przy tym oferować wystarczającą ilość bodźców wizualnych, jednak bez przytłaczania odbiorcy. Ułatwienie orientacji jest szczególnie ważne na korytarzach. Wyraźne tabliczki i wizualne punkty informacyjne są zatem nieodzowne w tych obszarach. Bardzo pomocna może być tutaj kontrastowa kolorystyka

Obszary przeznaczone dla pacjentów

Pokoje pacjentów, strefy dla dzieci i młodzieży w przychodniach, oddziały intensywnej opieki medycznej

Pokoje pacjentów powinny być wygodne, spokojne, wyposażone w osobiste akcenty. Z tego względu polecane są delikatne, subtelne odcienie w połączeniu z kolorowymi akcentami. W przypadku dzieci szczególnie ważne jest zlikwidowanie strachu i napięcia. Stres wynikający z oddzielenia od znanego otoczenia można złagodzić poprzez stworzenie miejsca, które jest zachęcające, ma przyjazną atmosferę i budzi zaufanie. Strefa zabawy umożliwia odwrócenie uwagi. Kolorystyka może być wyrazista i jasna, ciepła i urozmaicona.

Obszary terapeutyczno-zabiegowe

Gabinety lekarskie, sale rehabilitacyjne, sale operacyjne

Podobnie jak w przypadku pokoju pacjenta, również w pomieszczeniach, w których prowadzi się terapię i leczenie, ważnym aspektem jest diagnostyka wizualna, na przykład ocena zabarwienia skóry.

W salach rehabilitacyjnych można stosować bardziej nasycone odcienie.

Obszary przeznaczone dla personelu

Pomieszczenia socjalne

Zasadniczo wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku i relaksu podczas przerw w pracy. W tym celu należy stworzyć strefy odosobnienia, których prywatna atmosfera odróżnia się od reszty otoczenia. Dotyczy to zarówno oświetlenia i kolorystyki, jak i materiałów oraz umeblowania, które odgrywa ważną rolę w pomieszczeniach wypoczynkowych