Sikkens Quality Time

Narzędzia doboru kolorów

Marka Sikkens opracowała skuteczne narzędzia, wspomagające Państwa w efektywnym i profesjonalnym doradzaniu klientom.

Colorado - elektroniczny nawigator kolorów

Sikkens Colorado to rozpoznający kolory minikomputer. Pracuje trójwymiarowo, będąc w stanie rozpoznawać pasujące odcienie, także w przypadku wielokolorowych podłoży. Dzięki pojemnej pamięci to poręczne urządzenie może - po rozszerzeniu - zapamiętać do 45.000 odcieni z 15 wachlarzy barw.

Plug in - Sikkens Digital Color Palette

Sikkens Digital Color Palette

Sikkens Digital Color Palette to interaktywna paleta z wizualnie najbliższym dopasowaniem kolorów i wbudowanym modułem do tworzenia harmonii barwnych. To doskonałe narzędzie, które pomaga architektom i projektantom, bez konieczności zmiany posiadanego oprogramowania projektowego, tworzyć zestawienia kolorystyczne, którym można w pełni zaufać. Sikkens Digital Color Palette można pobrać klikając tutaj.

Zapisz stworzone przez siebie palety kolorów i przesyłaj je do innych aplikacji typu CAD lub graficznych, które mają zainstalowany Sikkens Digital Color Palette.


Sikkens Digital Color Palette dostępny jest dla następujących aplikacji:

 • Adobe Photoshop CS2 / CS3 / CS4 / CS5 (Windows)
 • Adobe Photoshop CS3 / CS4 /CS5 (Mac)
 • AutoCAD 2009 / 2010 / 2011 (Windows)
 • ArchiCAD 13 / 14 (Windows, Mac)
 • Google Sketchup 6 / 7 / 8 (Windows)
 • Google Sketchup 7 / 8 (Mac)
 • AutoDesk 3ds Max 2009 / 2010 / 2011 (Windows)
 • Revit 2009 / 2010 / 2011 (Windows)

Funkcjonalność i wygląd Sikkens Digital Color Palette jest niemal identyczny we wszystkich tych aplikacjach, by ułatwić proces prac nad projektami

Wygląd cyfrowej palety kolorów

Wygląd “Sikkens Digital Color Palette” jest zawsze taki sam, niezależnie od obsługiwanej aplikacji CAD czy graficznej, do której zostanie zainstalowany.

Wygląd graficzny:

 1. Koło barw
 2. Import kolorów z Colorado
 3. Strony z karty kolorów Sikkens 4041
 4. Pole wyszukiwania po kodzie koloru
 5. Proponowane zestawy kolorów harmonijnych
  • - Kolory analogiczne
  • - Kolory dopełniające
  • - Kolory rozdwojonego kontrastu (split complementary)
  • - Kolory tworzące triady barwne
  • - Kolory tworzące silny kontrast
  • - Kolory monochromatyczne
 6. Paleta własna
 7. Logo Sikkens - link do strony Sikkens

Wybieranie kolorów

Przekręć wskaźnik na wewnętrznej stronie koła barw by wybrać żądaną sekcję dostępnych barw lub przeszukaj kolekcję po kodzie koloru wpisując go w dolnym okienku pod stronami karty kolorów.

Wybrana strona z karty kolorów wskazana na kole barw lub zawierająca szukany kod koloru, zostanie wyświetlona pod kołem barw.

Użyj przycisków strzałek (w lewo, w prawo) by przechodzić na poprzednie lub następne strony karty kolorów.

Przeciągnij kolor z wyświetlonej strony z karty kolorów do okna „Moja Paleta”. Przeciągając ten sam kolor w sąsiednie pola, możesz tworzyć większe obszary tego koloru.

Pojedyncze kolory możesz usuwać z “Mojej Palety” przeciągając je do ikony kosza lub zaznaczając je i klikając ikonę kosza. Możesz też zastąpić je przeciągając na nie nowy kolor z karty kolorów. Wszystkie kolory z okna „Moja Paleta” możesz usunąć klikając na ikonę gumki.

Siatka pól w oknie „Moja Paleta” może być włączana i wyłączana poprzez kliknięcie na ikonie obok ikon gumki i kosza.

By przenieść z powrotem kolor do strony z karty kolorów, kliknij dwukrotnie na dowolny kolor w oknie “Moja Paleta” (w przypadku Adobe Photoshop: przeciągnij kolor z powrotem z okna „Moja Paleta” na stronę z karty kolorów).

Tworzenie zestawień barwnych

 • Moduł tworzenia harmonii barwnych podaje harmonizujące kolory do kolorów znajdujących się na wyświetlonej stronie z karty kolorów. Te propozycje kolorów harmonizujących stworzone zostały na podstawie wiedzy naukowej i artystycznej.
 • Kliknij na panel proponowanych kolorów harmonizujących by wyświetlić propozycje kolorów. Najeżdżając myszką na poszczególne części panelu wyświetli się podpowiedź dotycząca metody tworzenia harmonii barwnej.
 • Kolory te można przeciągać do “Mojej palety”. Można przeciągać kolory z wielu różnych metod harmonizacji.

Zapisywanie i otwieranie palet

Każde zestawienie kolorów z “Mojej Palety” może zostać zapisane klikając przycisk “Zapisz”. Uprzednio zapisane kolekcje można załadować do okna “Moja Paleta” klikając przycisk “Otwórz”. Razem z paletą można zapisać krótki opis palety. Zapisane palety można otwierać za pomocą dowolnej aplikacji posiadającej zainstalowaną Sikkens Digital Color Palette, niezależnie od systemu operacyjnego. Umożliwia to współdzielenie palet pomiędzy projektantów pracujących na różnych aplikacjach nad tym samym projektem.

Klikając na przycisk “Lista kolorów”, zapisujemy i otwieramy plik tekstowy z listą symboli kolorów użytych w aktualnie wyświetlonej “Mojej Palecie”. Jest to użyteczne, gdy chcesz skopiować i wkleić symbole kolorów do innego dokumentu.

Tworzenie próbek kolorów

Kolory z “Mojej Palety” mogą być również zapisane jako “próbki kolorów”, tzw. pliki swatch (*.aco). Format ten używany jest jedynie przez PhotoShop. Jeśli okno próbek (swatch) jest zamknięte, możesz je otworzyć wybierając zakładkę “Swatches” (“Próbki”).

Użytkownicy SketchUp: Przycisk “Stwórz próbki” nie istnieje. Jest on dostępny tylko w PhotoShop. „Moja Paleta” nie może zostać zapisana jako jedna grupa, ale kolory mogą być eksportowane pojedynczo do listy materiałów („In Model” material list). Wciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl by zaznaczyć więcej kolorów.

Znajdowanie najbliższych kolorów Sikkens

By znaleźć najbliższy kolor z karty kolorów Sikkens do koloru z danego obrazu, w swojej aplikacji użyj narzędzia pipety do pobierania koloru i następnie otwórz Sikkens Digital Color Palette.
Pięć najbliższych kolorów Sikkens zostanie wyświetlone obok pobranego koloru. Obok każdego z nich zostanie wyświetlony wskaźnik pokazujący celność dopasowania. 1 kreska – słabe odwzorowanie, 4 kreski – bardzo dobre.
Uwaga: Rekomendujemy używanie małego obszaru pobierania koloru z obrazu (np. 11x11) zamiast pobierania koloru z pojedynczego punktu.

Import kolorów z Colorado

Klikając na ikonie Colorado, możesz importować kolory Sikkens zmierzone i przechowane uprzednio za pomocą urządzenia Colorado.

Za każdym razem gdy zmierzysz kolor i podłączysz Colorado do komputera, plugin automatycznie zsynchronizuje się z bazą danych Colorado.

PRZYKŁAD INSTALACJI Sikkens Plug-ins dla polskiej wersji Photoshop CS5.1 x32 (Win)

Po instalacji Photoshop zainstalować plug-in Sikkens.

Ustawianie plug-in Sikkens jako domyślna paleta kolorów:

Wejdź w Photoshopie:

Edycja / Preferencje / Ogólne…

Wybierz kartę Sikkens 4041 z menu „Próbnik kolorów”

Kliknij OK.

Teraz w Photoshopie, gdy klikniesz na kolor pierwszoplanowy, otworzy się okno „Wyszukiwacz kolorów Sikkens”, w którym wyświetlone będzie 5 najbardziej pasujących kolorów z palety Sikkens do aktualnego koloru pierwszoplanowego.

Klikając na tym oknie kolor lub zamykając je, przechodzisz do okna z paletą Sikkens.

Dalej proszę postępować jak w instrukcji przedstawionej powyżej.


Zamknij Więcej

Sikkens Color Concept - aplikacja dla platformy iPad


Sikkens Kolor Concept to nowoczesna, bezpłatna aplikacja dla platformy iPad, stworzona we współpracy z projektantami i architektami. Doskonałe narzędzie w branży malarskiej.

Aplikacja wspiera kreatywność przy tworzeniu profesjonalnych tablic kolorystycznych, które następnie w formie elektronicznej mogą być udostępniane współpracownikom i klientom projektu.

Praca z aplikacją jest prosta i intuicyjna!

Aplikacja zawiera narzędzie, które pozwala na łatwe przełożenie inspiracji na kolor oraz dodatkowe podpowiedzi i sugestie związane z harmonizowaniem lub kontrastowaniem wybranego koloru. W przyjemny sposób inspiracje kolorami, uwiecznionymi w postaci fotografii można przełożyć na tablicę kolorystyczną. Wybierając dowolne zdjęcie za pomocą jednego kliknięcia program określa kolor.

Wystarczy, że otrzymamy zdjęcie za pomocą poczty elektronicznej i w kilka chwil możemy stworzyć tablice kolorystyczną, inspirowaną wskazanym na zdjęciu kolorem! Tak przygotowane zestawienie można również w ten sam sposób odesłać do klienta. Dodatkowo program daje możliwość dodawania notatek i wymiany opinii.

Bardzo pomocną funkcją jest możliwość uzgadniania kolorów. Dzięki niej, w przejrzysty sposób aplikacja podpowiada, jakie kolory będą harmonizowały z wybrana barwą, a jakie z nią kontrastowały.

Pomimo, że aplikacja stworzona jest głównie jako narzędzie pracy osób profesjonalnie zajmujących się malowaniem, może z powodzeniem być użytkowana przez osoby, które we własnym zakresie chcą dobrać kolory farb do swoich wnętrz.


Zamknij Więcej

System Color Mix

Innowacyjny system Color Mix oferuje kolory o najwyższej jakości. Nowoczesna technologia mieszalników wyznacza nowe standardy w świecie kolorowych farb. Wszystkie systemy produktowe marki Sikkens można wybarwiać maszynowo - zarówno te na bazie rozpuszczalników, jak i te na bazie wody. Doskonała jakość w zaledwie 2 minuty!

Ogromna różnorodność kolorów

Ze względu na szeroki zakres kolorów system Color Mix oferuje nadzwyczaj bogatą gamę kolorystyczną. Dzięki temu można wybarwiać w mieszalniku nie tylko blisko 6000 kolorów z palety Sikkens ACC Color Map lub ponad 2000 z palety Sikkens 5051, lecz również wszystkie z blisko stu odcieni lazurów z gamy Sikkens Cetol Design. Dodatkowo nowoczesny system Color Mix obejmuje ponad sto popularnych, międzynarodowych kolekcji kolorystycznych.


Zamknij Więcej